O WYDARZENIU
CFA Investment Summit

Globalnie venture capital z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Dowodem na to jest chociażby rosnąca skala inwestycji, których dokonały fundusze VC w Europie – 14 mld dolarów w 2016 i prawie 20 mld w 2017 (30 proc. wzrostu). Dzieje się tak ponieważ nowoczesna gospodarka napędzana jest w dużej mierze poprzez innowacje i nowe technologie. Te jednak nie mają szansy na ujrzenie światła dziennego, dopóki na rynku nie pojawią się zaawansowane instrumenty finansowania. Dlatego, aby umocnić pozycję gospodarczą, potrzebne jest wdrożenie sprawnej struktury inwestowania w rewolucyjne pomysły. 

Równolegle w Polsce wciąż brakuje przemyślanych inwestycji, odpowiedniego doświadczenia zarządzających funduszami (zwłaszcza w niszowych sektorach gospodarki), a przedsiębiorcom – wiedzy nt. dobrych praktyk w zakresie venture capital. Silnym hamulcem w rozwoju naszego rodzimego rynku jest również brak zaufania pomiędzy inwestorami a funduszami zarządzającymi środkami finansowymi (stąd ogromne znaczenie etyki i dobrych praktyk), a także brak współpracy pomiędzy biznesem a ośrodkami naukowymi w Polsce. Zaangażowanie tych dwóch grup jest kluczowe dla rozwoju innowacyjności oraz takich gałęzi gospodarki, jak technologie, FinTech czy biotechnologia.

Idąc za światowymi trendami, wśród których VC jest zdecydowanie na czasie, CFA Society Poland przyjrzy się temu zagadnieniu podczas corocznej konferencji pt. "Polski rynek VC – jak blisko nam do światowej ligi?", podczas której dzięki udziałowi ekspertów, praktyków postaramy się przyjrzeć VC oczami zespołów zarządzających i inwestorów na rynku VC (general/limited partners), porozmawiamy o najważniejszych regulacjach mających wpływ na ten sposób inwestowania oraz funkcjonowanie funduszy, jak i przyjrzymy się praktykom z kręgu VC pod kątem etycznym. Tematyka konferencja pośrednio wiąże się z zagadnieniami, któremu Stowarzyszenie przyglądało się w roku poprzednim, tj. nowym technologiom, trendom w obszarze FinTech oraz przyszłości zawodu finansisty w cieniu postępującej automatyzacji i artificial intelligence.

Poprzez tematykę konferencji Stowarzyszenie chce przyciągnąć uwagę wszystkich profesjonalistów związanych z branżą inwestycyjną i pracujących na rzecz największych instytucji branżowych w regionie środkowoeuropejskim, dla których klasa aktywów spod znaku VC stanowi wciąż niewykorzystany potencjał rynkowy.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystarczy się tylko zarejestrować.

Tegoroczna konferencja to kolejna odsłona konferencji skupiającej profesjonalistów związanych z branżą inwestycyjną przy współudziale gości zagranicznych. W ubiegłym roku w Centrum Giełdowym praktycy i teoretycy rynku wspólnie dyskutowali o przyszłości dynamicznie rozwijającego się fenomenu FinTech.

Więcej o ubiegłorocznym wydarzeniu można przeczytać tutaj »

PROGRAM

Uprzejmie zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji:
Zapewniamy tłumaczenie konferencji z języka polskiego na język angielski

Miejsce: MsMermaid. Conference Center at The Tides, ul. Wioślarska 8, Warszawa
Data: 20 listopada 2018 r.

 

9:30–10:00 Rejestracja i poranna kawa

 

10:00–10:20 Oficjalne otwarcie konferencji

  • prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland

10:20–10:45 Wystąpienie: Co by było, gdyby nie było VC

  • Aleksander Mokrzycki, CFA, Członek Zarządu, PFR Ventures, Wiceprezes CFA Society Poland

10:45–11:10 Wystąpienie: Czy polski rynek VC ma się czego wstydzić na tle innych krajów? Analiza aktualnych trendów

  • Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner, Data Ventures
 

11:10–11:30 Przerwa kawowa

 
11:30–12:30 Panel dyskusyjny: Branże wymarzone dla polskich VC w tej dekadzie
  • Uczestnicy panelu: Radosław Czyrko (Tar Heel Capital Pathfinder), Tomasz Swieboda (Inovo), Maciej Balsewicz (bValue Angels VC), Tomasz Danis (MCI)
  • Moderator: Przemysław Barankiewicz, CFA, Redaktor Naczelny Bankier.pl, Wiceprezes CFA Society Poland
 
12:30–13:30 Obiad
 

13:30–14:30 Wystąpienie gościa specjalnego: Ethical Decision Making in the Investment Profession

  • Michael McMillan, CFA Institute 

14:30–15:10 Wystąpienie gościa specjalnego: Trends in Emerging Markets PE and VC

  • Jameel N. Anz, CFA, Dyrektor SME Investment Fund

15:10–16:00 Panel dyskusyjny: Bariery systemowe a wsparcie regulacyjne. Państwo jako partner?

  • Uczestnicy panelu: Barbara Nowakowska (PSIK), Piotr Serwin (FintechTrends/Almondata), Małgorzata Walczak (PFR Ventures), Konrad Sitnik (EEC Ventures);
  • Moderator: prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland

16:00–16:10 Zakończenie konferencji

 

16:10–17:30 Koktajl

PRELEGENCI
Specjaliści, których spotkasz
Prezes CFA Society Poland. Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów oraz statystyki i ekonometrii. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Były dyrektor w CFA Institute odpowiedzialny za standardy etyczne i zawodowe. Stworzył również i opracował najważniejsze treści edukacyjne, z których korzysta Instytut. Wykładowca na stanowisku profesora na uczelniach: Johns Hopkins University’s Carey School of Business oraz George Washington University’s School of Business, gdzie specjalizował się w obszarze księgowości i finansów. Doświadczenie zdobywał jako analityk papierów wartościowych oraz portfolio manager w takich organizacjach, jak m.in. Bailard, Biehl, Kaiser oraz Merus Capital Management. Poza tytułem CFA posiada również licencję CPA (Certified Public Accountant) oraz CIC (Chartered Investment Counselor). Ukończył Uniwersytet w Pensylwanii oraz George Washington University, gdzie uzyskał tytuł doktora. Absolwent studiów MBA na Stanford University.
Od marca 2014 roku związany z funduszem Inovo.vc, od listopada 2014 roku jest Prezesem Inovo. W spółce odpowiada m.in. za selekcję przedsiębiorstw. Wcześniej pracował przy dużych transakcjach M&A w Rothschildzie oraz jako analityk w Penta Investments przy transakcjach Empik & Media Fashion. Były członek Rady Nadzorczej Empiku.
Dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK). Zarządza PSIK od 11 lat, realizując cele statutowe stowarzyszenia, którymi jest przede wszystkim wspieranie rozwoju sektora private equity/venture capital w Polsce i reprezentacja interesów tego sektora. Reprezentowała Polskę jako ekspert w dziedzinie private equity/venture capital w Komisji Europejskiej. Przed rozpoczęciem pracy w PSIK w 2003 roku zasiadała w zarządzie niezależnego operatora telekomunikacyjnego El-Net S.A. Doświadczenie w branży private equity zdobyła w Enterprise Investors. Na początku transformacji pracowała w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Jest absolwentką wydziału handlu zagranicznego w SGPiS (SGH).
Ekspert w wykorzystywaniu rozwiązań technologicznych na rynkach kapitałowych. Były Prezes Zarządu i współzałożyciel firmy sektora fintech Turbine Analytics. Partner w funduszu Data Ventures. Posiadacz tytułów CFA oraz CAIA. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, kierunek Finanse i Rachunkowość. Autor licznych publikacji związanych z finansami i technologiami.
Od 2017 roku szef SME Investment Fund, części Arab Bank Group. Przedtem Jameel N. Anz, CFA pełnił funkcję Senior Director w Foursan Group, do której dołączył w 2005. Był też Dyrektorem Safwa Islamic Bank, Al Qaser for Touristic Investment, Shamsuna Power oraz Nafith Logistics. Jameel jest Prezesem CFA Society Jordan, ocenia egzaminy oraz prowadzi wykłady na tematy takie jak wycena spółek, księgowość, finanse i etyka. Jameel posiada zarówno tytuł CFA, jak również MBA w dziedzinie finansów – Valedictorian – uzyskany na NYIT. Jameel posiada także tytuł BA w dziedzinie ekonomii uzyskany z wyróżnieniem na McGill University.
Radosław Czyrko, Partner Zarządzający w Tar Heel Capital Pathfinder, grupie funduszy venture capital inwestujących w nowe technologie do 1 mln euro w projekt. Radosław Czyrko jest finansistą z 20-letnim doświadczeniem na polskim rynku kapitałowym. Karierę zawodową rozpoczął w domu maklerskim Erste Securities Polska. Później przez osiem lat zarządzał grupą Venture Capital Renaissance Partners, której inwestorami byli m.in. ABN AMRO, EBRD oraz Asset Management. Przed startem THC Pathfinder przez dziewięć lat był Partnerem Zarządzającym w funduszu Venture Capital Xevin Investments, jednym z najbardziej aktywnych funduszy na polskim rynku inwestycji VC. Podczas swojej kariery przeprowadził kilkadziesiąt inwestycji i udanych wyjść z inwestycji. Dyplom magistra ekonomii otrzymał na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także studia Bankowości i Finansów ze specjalizacją Finanse Przedsiębiorstw.
Współzałożyciel bValue Angels VC, pasjonat innowacji technologicznych i przedsiębiorczości. Posiada 12 lat doświadczenia operacyjnego oraz inwestycyjnego. Fundusz zakładał pracując w Grupie Integer jako Wiceprezes Inpost Paczkomaty. Wcześniej pełnił funkcję CFO w easyPack, gdzie zarządzał operacjami na 15 rynkach i był odpowiedzialny za uzyskanie finansowania na ekspansję międzynarodową o łącznej kwocie 200 mln euro. Przed pracą w Grupie Integer Maciej pełnił funkcję Wiceprezesa w PineBridge Investments, amerykańskim funduszu private equity inwestującym w regionie CEE, gdzie był odpowiedzialny za wyszukiwanie i zarządzanie nowymi inwestycjami i nadzór nad spółkami w portfolio. Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Programu Menadżerskiego University of California w Berkeley, USA. Posiada także certyfikat biegłego rewidenta oraz jest członkiem stowarzyszenia ACCA.
Manager z 20-letnim doświadczeniem w sektorze finansowym i asset management. Od 2007 do 2017 roku związany z BPH TFI, gdzie jako Wiceprezes Zarządu ds. Finansowo-Operacyjnych odpowiedzialny był m.in. za operacyjną działalność funduszy inwestycyjnych, finanse i podatki, sprawozdawczość finansową oraz współpracę z agentami transferowymi, depozytariuszem i audytorami.Wcześniej związany z Bankiem BPH jako Dyrektor w Obszarze Finansowym, zaangażowany w proces podziału Banku. Był również Prezesem Zarządu spółek w grupie Banku BPH: PBK Inwestycje oraz Final Holding. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada certyfikat CFA i licencję doradcy inwestycyjnego.
Pełni funkcję Partnera; współzarządza funduszem Internet Ventures FIZ oraz MCI.TechVentures 1.0. Pracował w LinkedIn w Kalifornii, gdzie był odpowiedzialny za budowę strategii konkurencji na rynku europejskim. W latach 2002—2005 oraz 2007—2012 był związany z McKinsey & Company, gdzie jako Engagement Manager realizował projekty strategiczne oraz inwestycyjne (w tym z obszaru M&A) dla największych europejskich firm skoncentrowanych na sektorach telekomunikacji i mediów, ale także dla wiodących podmiotów z branży energetycznej, paliwowej, FMCG oraz Private Equity. W 2012 roku objął funkcję Dyrektora Zarządzającego Rocket Internet CEE, największego na świecie inkubatora przedsięwzięć typu e-commerce, gdzie był odpowiedzialny za identyfikację nowych inwestycji, pozyskiwanie kapitału, a także powoływanie do działania nowych startup-ów oraz rozwój spółek portfelowych Rocket w fazie wzrostu. Dołączył do zespołu w 2013 roku.
Pełni funkcję Chief Digital Officera w koncernie Bonnier Business Polska, wydawcy portalu. Z Bonnierem związany od 2000 roku, wcześniej jako współtwórca i redaktor naczelny pb.pl oraz główny analityk "Pulsu Biznesu". Ma amerykański tytuł Chartered Financial Analyst i jest członkiem zarządu CFA Society Poland. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, University of Bedfordshire, SGH i Politechnice Warszawskiej. Redaktor naczelny Bankier.pl.
Ekspert fintech, od 2015 r. organizuje spotkania innowatorów usług finansowych - grupa FintechTrends. Finansista z międzynarodowym doświadczeniem, absolwent Middlesex University w Londynie. Przez 8 lat pracował w londyńskim City jako trader inwestując kapitał w rynkach finansowych. Po powrocie do Polski, Piotr zbudował dział asset management dla największej grupy banków spółdzielczych w Polsce oraz firmę tradingową inwestującą za pomocą algorytmów, a także przeprowadził szereg projektów doradczych dla polskich przedsiębiorstw. Obecnie wiceprezes firmy doradczej Almondata.
Małgorzata ma 20-letnie doświadczenie zawodowe (zarządzanie operacyjne i ogólne na stanowiskach Dyrektora Generalnego w dużych firmach); 10-letnie doświadczenie na rynku VC w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Ma na swoim koncie 5 start-upów (1 sprzedany w 2013), w tym 4 z branży modowej, 1 z technologicznej. 

Obecnie z ramienia PFR Ventures i NCBiR zarządza pierwszym w Polsce Funduszem Funduszy, który będzie tworzył fundusze kapitałowe w modelu CVC (fundusze Korporacyjne VC /Corporate Venturing) (100mln EUR).

Wcześniej wraz z ENEA S.A. współtworzyła pierwszy fundusz korporacyjny CVC nastawiony na wieloetapowe inwestycje w polski sektor energetyczny. Przed jego założeniem był wieloetapowy fundusz VC  składający się z dwóch funduszy VC (WinVentures i Winqbator  - 70mln kapitalizacji), gdzie była Założycielem i Partnerem Zarządzającym. W 2007 r. stworzyła pierwszy w Polsce fundusz VC wykorzystujący środki prywatne i publiczne – HelixVenturesPartners (40 mln PLN) – wraz z MCI,KFK i indywidulanym inwestorem prywatnym.

W latach 2007-2008 zarządzała projektem inwestycyjnym w UNDP Moldova jako Makler Inwestycyjny (Growing Sustainable Business for Poverty Reduction).

Współfundator firmy modowej (sprzedaż udziałów w 2013 r.); Inwestor i Anioł Biznesu.
Małgorzata posiada dyplom MBA Uniwersytetu Minnesota i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, D.E.A. Uniwersytetu Sorbona (Paryż VII, III), jest także absolwentką dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest szczęśliwą matką trójki dzieci.

Bankowiec inwestycyjny oraz specjalista branży VC/PE z 25 letnim doświadczeniem. Absolwent wydziału prawa UW i MBA na Uniwersytecie Minnesota. Karierę zaczął w 1993 w Komisji Papierów Wartościowych.  Od 1995 roku przez kolejne dziesięć lat związany z austriacka Grupą Raiffeisen, wpierw jako prezes domu maklerskiego, potem jako dyrektor zarządzający Raiffeisen Bank Polska W 2005 roku wprowadził na rynek polski austriacki hedge fund  Superfund. W 2006 dyrektor bankowości instytucjonalnej w BGŻ SA. Od 2007 roku wiceprezes, senior partner w MCI Management oraz fundleader MCI.Euroventures (fundusz growth & buy-outs). Od 2013 roku współzałożyciel EEC Ventures, firmy zarządzającej funduszami VC w obszarze innowacji energetycznych, środowiskowych i czystych technologii.

FORMULARZ REJESTRACYJNY

Dla prawidłowego wypełnienia formularza konieczne jest wypełnienie pól oznaczonych (*)

ORGANIZATORZY
DBAJĄ O ORGANIZACJĘ EVENT'ÓW

Stowarzyszenie CFA Society Poland powstało w 2004 roku i jest jednym z najmłodszych stowarzyszeń członkowskich międzynarodowego CFA Institute. CFA Society Poland rozpowszechnia i realizuje najwyższe standardy etyczne oraz edukacyjne w zakresie działań branży inwestycyjnej w Polsce. CFA Society Poland jest stowarzyszeniem skupiającym profesjonalistów, mających związek z szeroko pojętym dokonywaniem inwestycji i zarządzaniem finansami.

Kontakt:

Monika Grabek
Executive Director
Tel. +48 668 870 211
e-mail: monika.grabek@poland.cfasociety.org

Jakub Jański
Communication Coordinator
Tel. +48 798 068 139
e-mail: jakub.janski@poland.cfasociety.org

e-mail: office@cfa.com.pl
www.cfasociety.org/poland

PARTNER INSTYTUCJONALNY
PARTNER INSTYTUCJONALNY
PARTNER WSPIERAJĄCY
PARTNER HONOROWY
PARTNER
PARTNER HONOROWY
PARTNER MEDIALNY
PARTNER MEDIALNY